Sestdiena, 2024. gada 21. decembris

Vārda diena: Saulcerīte, Tomass, Toms

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Preses relīzes

LR 3 – Klasika sāks skanēt Ainara Mielava autorprogramma

Paplašinot programmas piedāvājumu ar augstvērtīgas neakadēmiskās mūzikas skanējumu un citādu skatījumu uz ierasto, no 15.februāra svētdienu vakaros plkst.21.00 Latvijas Radio 3 – „Klasika” ēterā būs klausāma Ainara Mielava autorprogramma “AM frekvences”.

AM frekvences bija izplatītākās radio viļņu pārraidīšanā līdz pat pagājušā gadsimta 80.gadiem. Savukārt “AM frekvences”, tulkojamas kā “Ainara Mielava frekvences”, pusotras stundas garumā piedāvās klausītājiem visdažādāko žanru, stilu un laikmetu mūziku. Vēlmi klausītāju iemīļotās piecgadīgās autorprogrammas mūžu turpināt un attīstīt “Klasikas” vilnī paudis pats Ainars Mielavs, un viņa iniciatīvu “Klasika” ar interesi akceptējusi.

“Analizējot mūsu klausītāju ieradumus, esam novērojuši, ka pēdējā laikā jo sevišķi augusi interese par neakadēmiskās mūzikas žanru, kurā “Klasikas” piedāvājums varētu būt vēl plašāks,” uzskata Latvijas Radio 3 – “Klasika” direktore Gunda Vaivode. Viņa atgādina, ka “Klasikas” klausītāju mīlestību jau iekarojis gan Gitas Lanceres veidotais pasaules mūzikas raidījums “Odiseja”, kas pērn ieguva arī Latvijas Radio profesionālo balvu “Zelta antena” kategorijā “Gada labākais izklaides raidījums”, gan arī pārraide “Neakadēmiski”, Cafe musical un dažādi koncerti, kuros skan gan kino mūzika un džezs, gan dažādi neakadēmiskās mūzikas žanri. Ainara Mielava piedāvājums autorprogrammā “AM frekvences” papildinās “Klasiku” ar alternatīvo kantri mūziku, kamerpopmūziku, baroka popmūziku, mūsdienu folkmūziku, antifolku, indie rokmūziku, kas ļaus iepazīt mūzikas pasaules daudzveidību un pārliecināties, ka žanru definīcijai ir vien sekundāra loma.

“Mana raidījuma būtība – aicināt ieklausīties, ka ir arī citāda mūzika nekā tā, kura visbiežāk skan radioviļņos. Ne brīdi neesmu vēlējies kādu pāraudzināt, taču gandarījums, ja tieši mans raidījums ļāvis kādam atklāt līdz šim nezināmu pasauli, ir milzīgs,” stāsta Ainars Mielavs.

Programmā “AM frekvences” iezīmēsies četras sadaļas jeb, paša Ainara vārdiem runājot – ailes.

Aile “Pasaules skaņas” piedāvās dažādu žanru un stilu mūziku mazāk dzirdētās valodās. Te der atgādināt, ka pasaules mūzikas žanra vēsturē un aktualitātēs Ainars savulaik bijis iedziļinājies, veidojot raidījumu “Magelāns”.

Ailes “Akadēmiskās 15 minūtes” moto – “Klasika, kas kausē ledu”. “Ir daudz cilvēku, kuriem pirmā satikšanās ar akadēmisko mūziku izvērtusies neveiksmīga, tāpēc viņi uzaudzējuši bruņas un nolikuši to malā, uzskatot par elitāru, snobisku un sev svešu. Par savu uzdevumu uzskatu šo ledu atkausēt. Lai gan akadēmiskās mūzikas īpatsvars manā muzikālo prioritāšu sarakstā ir salīdzinoši neliels, esmu atklājis neskaitāmas šajā jomā radītas pērles. Izziņas process vienmēr ir ļoti vērtīgs,” – tā Ainars Mielavs, kuram no akadēmiskās mūzikas meistariem šobrīd vistuvākais ir Johans Sebastiāns Bahs, bet no šodienas skaņražiem – Georgs Pelēcis, Vladimirs Martinovs un klusuma meistars Arvo Perts. “ Klausoties viņu mūziku, gribas dzīvot,” tā Ainars Mielavs.

Ailē “Latvju raksti un ieraksti” Ainars Mielavs no sava skatpunkta aplūkos nacionālās vērtības literatūrā, mākslā un mūzikā. “Ne mirkli nepretendēju kļūt par viszinīgu ekspertu, bet, ja mani kas uzrunā, steidzos to paziņot pārējiem.”

Aile “Pilnā sirds” – raidījumā nebūs obligāta, bet tās būs tēmas, kuru pārdomāšanai “virtuve par šauru”... Ainars atklāj: “Runāšu gan par ļoti labām lietām, kas saviļņojušas, gan tām, kas man šķiet nepieņemamas. Mēs bieži pieveram acis – skaidri saprotam, ka karalis ir kails, bet nesakām. Ja redzi ko ačgārnu, vajag pateikt to skaļi. Un to pašu darīt arī tad, ja redzi ko jauku.”

Jautāts, vai raidījumā “AM frekvences” atbilstošās situācijās skanēs arī paša Ainara Mielava mūzika, savā atbildē viņš ir strikts: “Nē, nekādā gadījumā! Atskaņot paša sacerētus skaņdarbus man šķiet neētiski.”

“AM frekvenču” klausītājiem labi zināma Ainara Mielava nesamākslotā vēstījuma maniere, kuru pats raidījuma vadītājs argumentē šādi: “Jebkura radio uzruna, pat ja tā ir vienpusēja, tik un tā ir saruna. Vēlos runāt ar klausītāju tā, itin kā mēs atrastos līdzās. Ja saruna ir īsta un abpusēji ieinteresēta, tā vienmēr ir dzīva. Tas ir princips, kas ļauj izvairīties arī no politkorektiem, sausiem komentāriem. Sadzīvē taču runājam daudz emocionālāk, vai ne? Tāpēc manas runas nekad nav sagatavotas: jā, tēmas ir fiksētas un biogrāfiski dati tāpat, taču vairums tekstu rodas spontāni, tostarp arī klausoties mūziku. Dzīvā sajūta ir ļoti svarīga.”

Vēlreiz par Ainaru Mielavu

Absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas dizaina grafikas nodaļu, strādājis par gleznošanas pasniedzēju Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā. 1987.gadā dibinājis grupu “Jauns Mēness”, ar kuru koncertējis Latvijā un pasaulē, klausītājus saviļņojot ar individualizētu, nacionālas identitātes piesātinātu stilistiku, kuru ievērojamais krievu muzikologs Artēmijs Troickis definējis kā baltu roku. 1992.gadā “Jauns Mēness” ieguvis Grand Prix starptautiskajos mūzikas festivālos Sopotā, Polijā un Bregencā (Austrija).

1999.gadā Ainars Mielavs saņēmis valsts augstāko atzinību mūzikas jomā – Lielo mūzikas balvu – un neskaitāmas Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas.

Ainars Mielavs ir arī mūzikas ierakstu izdevniecības “Upe” (1997) dibinātājs un vadītājs, cieņu un simpātijas nacionālajām vērtībām apliecinot sērijā “Latviešu tautas mūzikas kolekcija”.

Laikposmā no 1985.gada līdz šim brīdim Ainars Mielavs strādājis kā ētera personība, veidojis autorprogrammas Latvijas Radio, “Radio 101” un “Radio SWH”. Šobrīd visbiežāk Ainars koncertē ar ansambli “Mielavs un pārcēlāji”, būdams tā dziedātājs un dziesmu līdzautors.

Aicinām klausīties Latvijas Radio 3 – Klasika jauno raidījumu „AM frekvences” radio frekvencēs un internetā. Programmas jaunumiem iespējams sekot līdzi arī sociālajos tīklos Twitter un Facebook.