Ceturtdiena, 2024. gada 18. jūlijs

Vārda diena: Rozālija, Roze

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Latvijas Radio fonotēka

Vai jūs zināt, kur joprojām var sastapt Lilitas Bērziņas Spīdolas, Ēvalda Valtera Dundurnieka, Vijas Artmanes Elizabetes, Anglijas karalienes, Eduarda Pāvula Mūžības skarto latviešu strēlnieku, Jāņa Zābera Antiņa, Kārļa Ulmaņa, Aspazijas, Ojāra Vācieša un vēl un vēl sen no mums aizgājušu personību balsis un skaņdarbu ierakstus? Nezināt ?Tā ir Latvijas Radio Fonotēka. Te varam izsekot mūsu tautas vēstures un kultūras pagriezieniem vispatiesākajā veidā. Ar to esam bagāti un pamatoti lepojamies.

Latvijas Radio fonotēka ir lielākā un plašākā skaņu ierakstu krātuve Latvijā. Mūsu fondos ir gan magnētisko lenšu ieraksti un skaņu plates, gan kompaktdiski un virtuālie skaņas faili. Pirmie ieraksti fonotēkas inventāra grāmatās datēti ar 1945. gadu, bet pastāvīgu magnētisko lenšu fondu fonotēka sāka veidot 1948. gadā. Vecākie no tā laika ierakstiem ir Artura Filipsona ierunātie Raiņa dzejoļi (1949) un Jēkaba Mediņa “Valsis” (1950) Radio simfoniskā orķestra un autora interpretācijā.

Kompaktdiski fonotēkā krājas kopš 1992. gada oktobra, bet 1996. gadā tika uzsākts darbs pie fonotēkas datorizēšanas. Pašlaik datu bāzē jau ir ap 640 000 unikālu ierakstu nosaukumu un ap 143 000 personu uzvārdu, grupu, orķestru un koru nosaukumu. Jebkurš interesents (tiesa, gan tikai Radio iekšienē) var sameklēt jebkuru sev interesējošo ierakstu pēc daudz un dažādiem parametriem (autoriem, izpildītājiem, žanriem, dažādām ieraksta speciālām īpašībām, piemēram, Jāņi, ķekatas, kora mūzika, luga, kokle, Dziesmu svētki, kultūra, barikādes un daudzām, daudzām citām). Tāpat var uzzināt, kad un kurā Radio programmā šis ieraksts atskaņots. Tas izdarāms, pateicoties pilnīgi automatizētai autortiesību uzskaitei. Lielu daļu (aptuveni 340 000 ierakstu) iespējams noklausīties neatejot no savas darba vietas.

Kopš 1999. gada marta arī visa Latvijas Radio diennakts programma tiek arhivēta un ir pieejama interesentiem. Ikviens radio klausītājs savā īpašumā var iegūt (nopirkt) jebkura raidījuma ieraksta kopiju. Sīkāka informācija pa tālruņiem: 67206611 vai 67206612.

Fonotēkas kolektīvs